Ostatnie wpisy

Co oznacza PCD i czy ma związek z CB i ET?

Koła samochodu odgrywają kluczową rolę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, stabilność i kontrolę podczas jazdy po nawierzchni. Każde niespasowanie parametrów montażowych może spowodować bardzo duże szkody zarówno dla samochodu, jak i pasażerów.

Ponadto koła są niezależnymi elementami, oddzielnymi od pojazdu i stanowią część układu mechanicznego. Jednocześnie koła składają się nie tylko z opony, ale należy wziąć pod uwagę także felgi, których zadaniem jest przenoszenie napędu piasty na oponę i w efekcie na nawierzchnię drogi.

Dlatego montaż i rodzaj felg ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i stabilności pojazdu. Przy wyborze pasujących felg należy wziąć pod uwagę odpowiednie parametry montażowe. W tej materii często możemy spotkać się z określeniami jak PCD, CB, ET i Offset.

1. Co to jest PCD?

Jednym z najważniejszych wskaźników dotyczących montażu felg jest PCD. Parametr ten nie jest taki sam dla każdego pojazdu, ale różni się w zależności od marki, a niekiedy także rocznika i wersji silnikowej samochodu.

Pojęcie PCD nie jest zbyt jasne wśród kierowców, a należy wiedzieć co oznacza by zapewnić bezpieczny i solidny montaż felg.

1.1 Czym dokładnie jest PCD w felgach?

Z definicji PCD jest miarą średnicy wyimaginowanego okręgu który przechodzi przez środek wszystkich otworów montażowych na śruby. Z kolei nazwa jest akronimem od Pitch Circle Diameter, co oznacza średnicę wyimaginowanego okręgu. Popularnie PCD jest powszechnie nazywany po prostu „rozstawem śrub”.

PCD różni się w zależności od marki samochodu i rodzaju felgi, co oznacza, że ​​ten aspekt należy wziąć pod uwagę w zależności od specyfiki pojazdu. W przeciwnym razie istnieje ryzyko nieprawidłowego montażu felg poprzez nieodpowiednie osadzenie śrub w otworach piasty.

1.2 Jak mierzy się PCD?

Felga może mieć od 3 do 8 szpilek, ale nigdy 7. Najczęściej spotkamy się z 4 lub 5 otworami w przypadku aut osobowych i 5 lub 6 otworami montażowymi w przypadku aut dostawczych i terenowych. W przypadku felg o numerach parzystych pomiar zawsze odbywa się w ten sam sposób i jest to odległość pomiędzy środkami 2 przeciwległych otworów.

W przypadku felg z pozostałymi ilościami otworów sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Średnicę okręgu można obliczyć np. mnożąc razy 2 odległość pomiędzy środkiem dowolnego otworu na śrubę ze środkiem otworu na piastę. Uzyskanie dokładnego pomiaru może być problematyczne. Z tego też względu można skorzystać ze specjalnego narzędzia upraszczającego ten pomiar.

2. PCD, CB i offset

Nie wystarczy wiedzieć, co oznacza PCD dla felg, ale należy również znać związek tego pomiaru z innymi cechami felgi. Zatem oprócz PCD konieczne jest również ustalenie, co oznaczają CB i Offset, a także czy i jaki jest związek między nimi a PCD.

2.1 Związek pomiędzy PCD i CB

CB oznacza centralny otwór felgi, a jego nazwa jest skrótem od Central Bore. Otwór ten służy do nakładania felgi na kołnierz piasty, będącej praktycznie pierwszym punktem połączenia koła z samochodem.

A więc PCD i CB to wartości odnoszące się do otworów, zarówno pod śruby/nakrętki, jak i piastę. Zgodność tych parametrów z projektem piasty zapewnia przede wszystkim odpowiednie połączenie samochodu z kołem. Idealne spasowanie otworu w feldze (również za pomocą pierścieni centrujących) ze średnicą kołnierza piasty zapewnia idealne scentrowanie otworów montażowych na śruby pomiędzy tymi dwoma elementami.

2.2 Związek pomiędzy PCD a ET

ET, inaczej Offset, to odległość pomiędzy osią koła a płaszczyzną powierzchni mocowania piasty. Podobnie jak PCD i CB, jest mierzony w milimetrach i może być ujemny, dodatni lub zerowy.

Chociaż oba są brane pod uwagę przy montażu felg, PCD i Offset nie wpływają na siebie, ponieważ pełnią oddzielną rolę.

WNIOSKI

PCD określane potocznie rozstawem śrub musi pokrywać się dokładnie z okręgiem otworów montażowych w piaście i wraz z pozostałymi elementami pomiarowymi zapewniać odpowiednie zamocowanie, aby nie stwarzać problemów dla bezpieczeństwa pasażerów i trudności w sterowaniu samochodem.

Zdjęcie w artykule pochodzi z serwisu pexels.com

Opublikowano: Default category

Zostaw komentarz